| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - KOB-L09 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - KOB-L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - KOB-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, May |
| Dimensions | 211.1 x 124.7 x 8 mm (8.31 x 4.91 x 0.31 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n or a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
| Colors | Space Gray, Luxurious Gold |
| Models | KOB-L09, KOB-W09 |
| Price | About 176 USD |