Huawei P10
3.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei P10 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei P10 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 145.3 x 69.3 x 7 mm (5.72 x 2.73 x 0.28 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 28mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.8, 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mystic Silver, Rose Gold, Graphite Black, Dazzling Gold, Dazzling Blue, Greenery |
| Models | VTR-L29, VTR-AL00, VTR-TL00, VTR-L09 |
| Price | 309 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P10 released?
The Huawei P10 was announced 2017, February.
What is the Huawei P10's display size?
The Huawei P10 has a 5.1 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P10 have?
The Huawei P10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P10 have?
The Huawei P10 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei P10 have?
The Huawei P10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P10 battery capacity?
The Huawei P10 has a 3200 mAh battery.
Does the Huawei P10 support 5G?
No, the Huawei P10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P10 run?
The Huawei P10 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P10 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN