Huawei Y6 Prime (2018)
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Y6 Prime (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Y6 Prime (2018) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 152.4 x 73 x 7.8 mm (6.00 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (ATU-L11 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | ATU-L31, ATU-L42 |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6 Prime (2018) released?
The Huawei Y6 Prime (2018) was announced 2018, April.
What is the Huawei Y6 Prime (2018)'s display size?
The Huawei Y6 Prime (2018) has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6 Prime (2018) have?
The Huawei Y6 Prime (2018) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6 Prime (2018) have?
The Huawei Y6 Prime (2018) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6 Prime (2018) have?
The Huawei Y6 Prime (2018) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y6 Prime (2018) battery capacity?
The Huawei Y6 Prime (2018) has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Y6 Prime (2018) support 5G?
No, the Huawei Y6 Prime (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y6 Prime (2018) run?
The Huawei Y6 Prime (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6 Prime (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6 Prime (2018) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.