Huawei Enjoy 10
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.39 inches · 720×1560
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 10 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 10 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora blue, Acacia red, Magic night black, Sky blue |
| Models | ART-TL00, ART-AL00, ART-AL00x |
| Price | About $165.26 |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 10 released?
The Huawei Enjoy 10 was announced 2019, October.
What is the Huawei Enjoy 10's display size?
The Huawei Enjoy 10 has a 6.39 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 10 have?
The Huawei Enjoy 10 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 10 have?
The Huawei Enjoy 10 is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 10 have?
The Huawei Enjoy 10 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei Enjoy 10 battery capacity?
The Huawei Enjoy 10 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 10 support 5G?
No, the Huawei Enjoy 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 10 run?
The Huawei Enjoy 10 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 10 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.