| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - FDR-A01L |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, September |
| Dimensions | 259.1 x 156.4 x 8.5 mm (10.20 x 6.16 x 0.33 in) |
| Weight | 495 g (1.09 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.0 inches, 290.0 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~226 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM; 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM (A03L) |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6660 mAh battery |
| Colors | Pearl White, Charcoal Black |
| Models | FDR-A01L, FDR-A03L, FDR-A04L |
| Price | About 265 USD |