Huawei MediaPad M5 Lite 8
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1920×1200
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M5 Lite 8 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 204.2 x 122.2 x 8.2 mm (8.04 x 4.81 x 0.32 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Yes |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Dark Gray |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M5 Lite 8 released?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 was announced 2019, March.
What is the Huawei MediaPad M5 Lite 8's display size?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 has a 8.0 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M5 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M5 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M5 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M5 Lite 8 battery capacity?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 has a 5100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M5 Lite 8 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M5 Lite 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M5 Lite 8 run?
The Huawei MediaPad M5 Lite 8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M5 Lite 8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M5 Lite 8 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.