Huawei Ascend G526
3.4/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1950 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend G526 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1950 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend G526 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - G526-L11, G526-L22 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - G526-L11 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - G526-L11 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.5 x 67.5 x 9.9 mm (5.30 x 2.66 x 0.39 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G526-L11, G526-L22, G526-L33 |
| Price | About 285 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G526 released?
The Huawei Ascend G526 was announced 2013, February. Released 2013, July.
What is the Huawei Ascend G526's display size?
The Huawei Ascend G526 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G526 have?
The Huawei Ascend G526 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G526 have?
The Huawei Ascend G526 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G526 have?
The Huawei Ascend G526 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend G526 battery capacity?
The Huawei Ascend G526 has a 1950 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G526 support 5G?
No, the Huawei Ascend G526 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G526 run?
The Huawei Ascend G526 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G526?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G526 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.