| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
| Dimensions | 193.4 x 120.6 x 9.9 mm (7.61 x 4.75 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
| Colors | Black/Gold |
| Price | About 176 USD |