Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.1
Sponsored
The Huawei Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL is a smartphone by Huawei announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 23 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.1. AppsApk rates the Huawei Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
9.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 77.4 x 7.5 mm (6.16 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) , Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) Quad-core (2x2.4 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 40 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Silver, Titanium Gray, Shimmer Gold |
| Models | Z016D |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL released?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL was announced 2016, May.
What is the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL's display size?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL has a 5.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL is available with 64GB / 4GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL have?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL battery capacity?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL has a 3000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL run?
The Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL runs Android 6.1 (full: Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 3 Deluxe ZS570KL at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN