| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
| Dimensions | 191 x 100 x 8.8 mm (7.52 x 3.94 x 0.35 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~72.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) or 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8161 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP, AF or 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA or 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | TB3-710I, TB-7703X, TB3-730X |
| Price | About 88 USD |