Lenovo Z6 Pro
8.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Z6 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Z6 Pro at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.6 x 8.7 mm (6.20 x 2.94 x 0.34 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), AF 2 MP, f/1.8, 2.9µm, PDAF, OIS (dedicated video camera) TOF 3D camera"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Blue/Green |
| Models | L78051 |
| Price | 550 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z6 Pro released?
The Lenovo Z6 Pro was announced 2019, April.
What is the Lenovo Z6 Pro's display size?
The Lenovo Z6 Pro has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z6 Pro have?
The Lenovo Z6 Pro is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z6 Pro have?
The Lenovo Z6 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z6 Pro have?
The Lenovo Z6 Pro features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Lenovo Z6 Pro battery capacity?
The Lenovo Z6 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo Z6 Pro support 5G?
No, the Lenovo Z6 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z6 Pro run?
The Lenovo Z6 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z6 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z6 Pro at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.