Lenovo A859
4.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A859 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A859 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 72.5 x 9.2 mm (5.59 x 2.85 x 0.36 in) |
| Weight | 163.3 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White |
| Models | A859 |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A859 released?
The Lenovo A859 was announced 2014, January. Released 2014, April.
What is the Lenovo A859's display size?
The Lenovo A859 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A859 have?
The Lenovo A859 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A859 have?
The Lenovo A859 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A859 have?
The Lenovo A859 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A859 battery capacity?
The Lenovo A859 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo A859 support 5G?
No, the Lenovo A859 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A859 run?
The Lenovo A859 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A859?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A859 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.