Lenovo Z6 Youth
8.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Z6 Youth is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 16 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Z6 Youth at 8.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
9.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 74.3 x 7.9 mm (6.17 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red, Green |
| Models | L38111 |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z6 Youth released?
The Lenovo Z6 Youth was announced 2019, May.
What is the Lenovo Z6 Youth's display size?
The Lenovo Z6 Youth has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z6 Youth have?
The Lenovo Z6 Youth is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z6 Youth have?
The Lenovo Z6 Youth is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z6 Youth have?
The Lenovo Z6 Youth features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Z6 Youth battery capacity?
The Lenovo Z6 Youth has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo Z6 Youth support 5G?
No, the Lenovo Z6 Youth does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z6 Youth run?
The Lenovo Z6 Youth runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z6 Youth?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z6 Youth at 8.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.