| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 191 x 105 x 8.9 mm (7.52 x 4.13 x 0.35 in) |
| Weight | 269 g (9.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8382M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
| Colors | Pearl White, Ebony Black, Aqua Blue, Cotton Candy |
| Models | TAB 2 A7-30HC |
| Price | About 121 USD |