Lenovo A269i
4.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Lenovo A269i is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Lenovo A269i at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A269i released?
The Lenovo A269i was announced 2013, September. Released 2013, October.
What is the Lenovo A269i's display size?
The Lenovo A269i has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Lenovo A269i have?
The Lenovo A269i features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo A269i battery capacity?
The Lenovo A269i has a 1300 mAh battery.
Does the Lenovo A269i support 5G?
No, the Lenovo A269i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A269i run?
The Lenovo A269i runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A269i?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A269i at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.