Lenovo C2 Power
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo C2 Power is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo C2 Power at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 9.6 mm thickness |
| Weight | 155.6 g (5.50 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo C2 Power released?
The Lenovo C2 Power was announced 2016, September.
What is the Lenovo C2 Power's display size?
The Lenovo C2 Power has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo C2 Power have?
The Lenovo C2 Power comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo C2 Power have?
The Lenovo C2 Power is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo C2 Power have?
The Lenovo C2 Power features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo C2 Power battery capacity?
The Lenovo C2 Power has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo C2 Power support 5G?
No, the Lenovo C2 Power does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo C2 Power run?
The Lenovo C2 Power runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo C2 Power?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo C2 Power at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.