Lenovo K6 Note
5.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo K6 Note is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo K6 Note at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 76 x 8.4 mm (5.94 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Dark Grey |
| Models | K53a48 |
| Price | 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K6 Note released?
The Lenovo K6 Note was announced 2016, September.
What is the Lenovo K6 Note's display size?
The Lenovo K6 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K6 Note have?
The Lenovo K6 Note is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K6 Note have?
The Lenovo K6 Note is available with 32GB / 3GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K6 Note have?
The Lenovo K6 Note features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo K6 Note battery capacity?
The Lenovo K6 Note has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo K6 Note support 5G?
No, the Lenovo K6 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K6 Note run?
The Lenovo K6 Note runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K6 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K6 Note at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.