| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 198 x 119.8 x 10.5 mm (7.80 x 4.72 x 0.41 in) |
| Weight | 327 g (11.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8382M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Colors | Silver |
| Price | About 88 USD |