Lenovo A516
3.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo A516 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo A516 at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q3. Released 2013, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 66.7 x 9.9 mm (5.20 x 2.63 x 0.39 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Panorama |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Pink, White |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A516 released?
The Lenovo A516 was announced 2013, Q3. Released 2013, Q3.
What is the Lenovo A516's display size?
The Lenovo A516 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo A516 have?
The Lenovo A516 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A516 have?
The Lenovo A516 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo A516 battery capacity?
The Lenovo A516 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo A516 support 5G?
No, the Lenovo A516 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo A516 run?
The Lenovo A516 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A516?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A516 at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.