Lenovo A916
7.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A916 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A916 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 76.6 x 8.7 mm (5.89 x 3.02 x 0.34 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | A916 |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A916 released?
The Lenovo A916 was announced 2014, November.
What is the Lenovo A916's display size?
The Lenovo A916 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A916 have?
The Lenovo A916 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A916 have?
The Lenovo A916 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A916 have?
The Lenovo A916 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A916 battery capacity?
The Lenovo A916 has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo A916 support 5G?
No, the Lenovo A916 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A916 run?
The Lenovo A916 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A916?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A916 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.