| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 261 x 180 x 8.1 mm (10.28 x 7.09 x 0.32 in) |
| Weight | 615 g (1.36 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) (3G)/ APQ8028 (Wi-Fi only) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Single | 1.6 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9000 mAh battery |
| Colors | Gray |
| Price | About 287 USD |