Lenovo A6 Note
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.09 inches · 6.09 inches
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo A6 Note is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo A6 Note at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 154.7 x 72.9 x 9.2 mm (6.09 x 2.87 x 0.36 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 6.09 inches, 91.0 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | PAGK0027IN, PAGK0027 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A6 Note released?
The Lenovo A6 Note was announced 2019, September.
What is the Lenovo A6 Note's display size?
The Lenovo A6 Note has a 6.09 inches display with 6.09 inches resolution.
How much RAM does the Lenovo A6 Note have?
The Lenovo A6 Note is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A6 Note have?
The Lenovo A6 Note is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A6 Note have?
The Lenovo A6 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo A6 Note battery capacity?
The Lenovo A6 Note has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo A6 Note support 5G?
No, the Lenovo A6 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A6 Note run?
The Lenovo A6 Note runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A6 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A6 Note at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.