Lenovo K9
7.6/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo K9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo K9 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 72.9 x 8 mm (6.06 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.4, 1.12µm, depth sensor"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 2A/5V 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue |
| Models | L38043 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo K9 released?
The Lenovo K9 was announced 2018, October.
What is the Lenovo K9's display size?
The Lenovo K9 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo K9 have?
The Lenovo K9 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo K9 have?
The Lenovo K9 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo K9 have?
The Lenovo K9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo K9 battery capacity?
The Lenovo K9 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo K9 support 5G?
No, the Lenovo K9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo K9 run?
The Lenovo K9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo K9?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo K9 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.