| Technology | HSPA / LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 189.2 x 113.8 x 10.2 mm (7.45 x 4.48 x 0.40 in) |
| Weight | 294.8 g (10.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 210 USD |