LG L45 Dual X132
3.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG L45 Dual X132 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG L45 Dual X132 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 59.9 x 12 mm (4.29 x 2.36 x 0.47 in) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~55.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 320p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
● Questions about this phone
When was the LG L45 Dual X132 released?
The LG L45 Dual X132 was announced 2014.
What is the LG L45 Dual X132's display size?
The LG L45 Dual X132 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG L45 Dual X132 have?
The LG L45 Dual X132 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG L45 Dual X132 have?
The LG L45 Dual X132 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG L45 Dual X132 battery capacity?
The LG L45 Dual X132 has a 1540 mAh battery.
Does the LG L45 Dual X132 support 5G?
No, the LG L45 Dual X132 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG L45 Dual X132 run?
The LG L45 Dual X132 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG L45 Dual X132?
AppsApk's editorial team rates the LG L45 Dual X132 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.