LG K11 Plus
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG K11 Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG K11 Plus at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, July |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 148.7 x 75.3 x 8.7 mm (5.85 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 16GB 2GB RAM (K11α), 32GB 2GB RAM (K11+), 32GB 3GB RAM (K11+)" |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f2.2, 26mm (wide), 1/3.1", PDAF - LG K11+ 8 MP, f/2.2, PDAF - LG K11α" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 18mm, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound (headphones only) |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Moroccan Blue, Terra Gold |
| Models | X410 |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the LG K11 Plus released?
The LG K11 Plus was announced 2018, July.
What is the LG K11 Plus's display size?
The LG K11 Plus has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG K11 Plus have?
The LG K11 Plus is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the LG K11 Plus have?
The LG K11 Plus is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG K11 Plus have?
The LG K11 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG K11 Plus battery capacity?
The LG K11 Plus has a 3000 mAh battery.
Does the LG K11 Plus support 5G?
No, the LG K11 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG K11 Plus run?
The LG K11 Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG K11 Plus?
AppsApk's editorial team rates the LG K11 Plus at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.