LG Optimus F5
5.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus F5 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus F5 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - P875 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 64.5 x 9.3 mm (4.96 x 2.54 x 0.37 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~62.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 241 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus F5 released?
The LG Optimus F5 was announced 2013, February. Released 2013, May.
What is the LG Optimus F5's display size?
The LG Optimus F5 has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus F5 have?
The LG Optimus F5 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus F5 have?
The LG Optimus F5 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus F5 have?
The LG Optimus F5 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Optimus F5 battery capacity?
The LG Optimus F5 has a 2150 mAh battery.
Does the LG Optimus F5 support 5G?
No, the LG Optimus F5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Optimus F5 run?
The LG Optimus F5 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus F5?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus F5 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.