| Technology | LTE |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| Speed | LTE |
| Announced | 2014, July |
| Status | Available. Released 2014, July |
| Dimensions | 260.9 x 165.9 x 8.9 mm (10.27 x 6.53 x 0.35 in) |
| Weight | 535.8 g (1.18 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes, dual mono speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 298 USD |