LG Magna
4.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG Magna is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - H502 model chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG Magna at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - H502 model |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (lte model only) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 69.9 x 10.1 mm (5.50 x 2.75 x 0.40 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6582 - H502 model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - H502 model |
| GPU | Mali-400MP2 - H502 model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | H502, H500, H520 |
| Price | About 140 EUR |
● Questions about this phone
When was the LG Magna released?
The LG Magna was announced 2015, February.
What is the LG Magna's display size?
The LG Magna has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Magna have?
The LG Magna comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Magna have?
The LG Magna is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Magna have?
The LG Magna features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Magna battery capacity?
The LG Magna has a 2540 mAh battery.
Does the LG Magna support 5G?
No, the LG Magna does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Magna run?
The LG Magna runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG Magna?
AppsApk's editorial team rates the LG Magna at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.