LG Tribute Empire
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Tribute Empire is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Tribute Empire at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA), EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.8 x 8.1 mm (5.70 x 2.83 x 0.32 in) |
| Weight | 140.1 g (4.94 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Tribute Empire released?
The LG Tribute Empire was announced 2019, January.
What is the LG Tribute Empire's display size?
The LG Tribute Empire has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Tribute Empire have?
The LG Tribute Empire comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Tribute Empire have?
The LG Tribute Empire is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Tribute Empire have?
The LG Tribute Empire features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Tribute Empire battery capacity?
The LG Tribute Empire has a 2500 mAh battery.
Does the LG Tribute Empire support 5G?
No, the LG Tribute Empire does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Tribute Empire run?
The LG Tribute Empire runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Tribute Empire?
AppsApk's editorial team rates the LG Tribute Empire at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.