LG Q Stylo 4
6.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Q Stylo 4 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Q Stylo 4 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 20(800), 38(2600), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 77.7 x 8.1 mm (6.30 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Stylus |
| Build | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 99.2 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~390 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); LG UX 7 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.4, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black |
| Models | LM-Q710(FGN), LM-Q710.FGN, Q710AL, LML713DL |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q Stylo 4 released?
The LG Q Stylo 4 was announced 2018, June.
What is the LG Q Stylo 4's display size?
The LG Q Stylo 4 has a 6.2 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q Stylo 4 have?
The LG Q Stylo 4 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Q Stylo 4 have?
The LG Q Stylo 4 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Q Stylo 4 have?
The LG Q Stylo 4 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Q Stylo 4 battery capacity?
The LG Q Stylo 4 has a 3300 mAh battery.
Does the LG Q Stylo 4 support 5G?
No, the LG Q Stylo 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q Stylo 4 run?
The LG Q Stylo 4 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q Stylo 4?
AppsApk's editorial team rates the LG Q Stylo 4 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN