| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, May. Released 2014, August |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 190.4 x 119 x 7.9 mm (7.50 x 4.69 x 0.31 in) |
| Weight | 246 g (8.68 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Rockchip RK3188 |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Features | face detection |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | Black, White |