Plum Optimax 10
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Plum Optimax 10 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Plum Optimax 10 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 240.2 x 170.2 x 9.2 mm (9.46 x 6.70 x 0.36 in) |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
| SIM | Dual SIM (MIni-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Plum Optimax 10 released?
The Plum Optimax 10 was announced 2016, March.
What is the Plum Optimax 10's display size?
The Plum Optimax 10 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Plum Optimax 10 have?
The Plum Optimax 10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Plum Optimax 10 have?
The Plum Optimax 10 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Plum Optimax 10 have?
The Plum Optimax 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Plum Optimax 10 battery capacity?
The Plum Optimax 10 has a 4500 mAh battery.
Does the Plum Optimax 10 support 5G?
No, the Plum Optimax 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Plum Optimax 10 run?
The Plum Optimax 10 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Plum Optimax 10?
AppsApk's editorial team rates the Plum Optimax 10 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.