| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, June |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8389W |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Li-Ion 4500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 176 USD |