QMobile M6 Lite
3.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The QMobile M6 Lite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the QMobile M6 Lite at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 71 x 10 mm (5.67 x 2.80 x 0.39 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | M6 Lite |
| Price | About 232 USD |
● Questions about this phone
When was the QMobile M6 Lite released?
The QMobile M6 Lite was announced 2017, March.
What is the QMobile M6 Lite's display size?
The QMobile M6 Lite has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the QMobile M6 Lite have?
The QMobile M6 Lite comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the QMobile M6 Lite have?
The QMobile M6 Lite is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the QMobile M6 Lite have?
The QMobile M6 Lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the QMobile M6 Lite battery capacity?
The QMobile M6 Lite has a 4000 mAh battery.
Does the QMobile M6 Lite support 5G?
No, the QMobile M6 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the QMobile M6 Lite run?
The QMobile M6 Lite runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the QMobile M6 Lite?
AppsApk's editorial team rates the QMobile M6 Lite at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.