| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
| Dimensions | 260 x 161.1 x 8 mm (10.24 x 6.34 x 0.31 in) |
| Weight | 529g (Wi-Fi), 534g (LTE) (1.17 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.5 inches, 319.7 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7300 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | SM-T590, SM-T595 |
| Price | About 276 USD |