Samsung Galaxy Grand I9082
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Grand I9082 is a smartphone announced 2012. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Grand I9082 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, December. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 76.9 x 9.6 mm (5.65 x 3.03 x 0.38 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~64.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Broadcom VideoCore IV |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, f/2.7 AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Grand I9082 released?
The Samsung Galaxy Grand I9082 was announced 2012, December. Released 2013, January.
What is the Samsung Galaxy Grand I9082's display size?
The Samsung Galaxy Grand I9082 has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Grand I9082 have?
The Samsung Galaxy Grand I9082 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Grand I9082 have?
The Samsung Galaxy Grand I9082 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Grand I9082 have?
The Samsung Galaxy Grand I9082 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Grand I9082 battery capacity?
The Samsung Galaxy Grand I9082 has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Grand I9082 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Grand I9082 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Samsung Galaxy Grand I9082 run?
The Samsung Galaxy Grand I9082 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Grand I9082?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Grand I9082 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN