Samsung Metro 312
2.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 128×160
- Camera0.3 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Metro 312 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.0 inches display, a 208 MHz chipset, a 0.3 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Metro 312 at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, June |
BODY | |
| Dimensions | 112.7 x 46.4 x 13.1 mm (4.44 x 1.83 x 0.52 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~102 ppi density) |
PLATFORM | |
| CPU | 208 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | QCIF@15ps |
| Single | 0.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
BATTERY | |
| Charging | Up to 12 h (3G) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | SM-B312E |
| Price | 1.06 W/kg (head) |
● Questions about this phone
When was the Samsung Metro 312 released?
The Samsung Metro 312 was announced 2014, May.
What is the Samsung Metro 312's display size?
The Samsung Metro 312 has a 2.0 inches display with 128 x 160 pixels (~102 ppi density) resolution.
What camera does the Samsung Metro 312 have?
The Samsung Metro 312 features a 0.3 MP main camera. Specifications: 0.3 MP.
What is the Samsung Metro 312 battery capacity?
The Samsung Metro 312 has a 1000 mAh battery.
Does the Samsung Metro 312 support 5G?
No, the Samsung Metro 312 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Samsung Metro 312?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Metro 312 at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.