| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
| Dimensions | 212.1 x 124.1 x 8.9 mm (8.35 x 4.89 x 0.35 in) |
| Weight | 364 g (12.84 oz) |
| Build | Aluminum body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, f/1.9, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5000 mAh battery |
| Colors | Black, Gold |
| Models | SM-T380, SM-T385 |
| Price | About 221 USD |