Samsung Galaxy S7 active
6.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S7 active is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S7 active at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 74.9 x 9.9 mm (5.86 x 2.95 x 0.39 in) |
| Weight | 184.8 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) Qi/PMA wireless charging (market dependent) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Camo Green, Titanium Gray, Sandy Gold |
| Models | SM-G891A |
| Price | About 395 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S7 active released?
The Samsung Galaxy S7 active was announced 2016, June.
What is the Samsung Galaxy S7 active's display size?
The Samsung Galaxy S7 active has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S7 active have?
The Samsung Galaxy S7 active comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S7 active have?
The Samsung Galaxy S7 active is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S7 active have?
The Samsung Galaxy S7 active features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S7 active battery capacity?
The Samsung Galaxy S7 active has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S7 active support 5G?
No, the Samsung Galaxy S7 active does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S7 active run?
The Samsung Galaxy S7 active runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S7 active?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S7 active at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.