| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
| Dimensions | 212.8 x 125.6 x 6.6 mm (8.38 x 4.94 x 0.26 in) |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 (S800) |
| GPU | Adreno 330 (S800) |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL), USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4900 mAh battery |
| Colors | Dazzling White, Titanium Bronze |
| Models | SM-T705 |
| Price | About 409 USD |