Samsung Galaxy S7 (USA)
6.0/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.1 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S7 (USA) is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.1 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S7 (USA) at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 - G930V, G930R |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G930A, G930V CDMA2000 1xEV-DO - G930V, G930R HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G930T |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - G930A LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 13(700), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - G930V LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 20(800) - G930T LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 13(700), 17(700), 25(1900) - G930R |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 142.4 x 69.6 x 7.9 mm (5.61 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.1 inches, 71.7 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~576 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo); TouchWiz UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.7, 22mm (wide), 1/4.1", 1.34µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) PMA wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black Onyx, Silver Titanium, Gold Platinum |
| Models | SM-G930A, SM-G930P, SM-G930V, SM-G930T, SM-G930R, SM-G930F, SM-G930U, SM-G930R4, SM-G930T1 |
| Price | About 351 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S7 (USA) released?
The Samsung Galaxy S7 (USA) was announced 2016, February.
What is the Samsung Galaxy S7 (USA)'s display size?
The Samsung Galaxy S7 (USA) has a 5.1 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S7 (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 (USA) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S7 (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 (USA) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S7 (USA) have?
The Samsung Galaxy S7 (USA) features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S7 (USA) battery capacity?
The Samsung Galaxy S7 (USA) has a 3000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S7 (USA) support 5G?
No, the Samsung Galaxy S7 (USA) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy S7 (USA) run?
The Samsung Galaxy S7 (USA) runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S7 (USA)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S7 (USA) at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.