Samsung Galaxy A30s
8.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 720×1560
- Camera25 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy A30s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.4 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 25 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy A30s at 8.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, August |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 74.7 x 7.8 mm (6.24 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~268 ppi density) |
| Protection | Unspecified |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 25 MP, f/1.7, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prism Crush Black, Prism Crush White, Prism Crush Green, Prism Crush Violet2 |
| Models | SM-A307F, SM-A307FN, SM-A307G, SM-A307GN, SM-A307YN |
| Price | 326 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A30s released?
The Samsung Galaxy A30s was announced 2019, August.
What is the Samsung Galaxy A30s's display size?
The Samsung Galaxy A30s has a 6.4 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A30s have?
The Samsung Galaxy A30s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A30s have?
The Samsung Galaxy A30s is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A30s have?
The Samsung Galaxy A30s features a 25 MP main camera. Specifications: 25 MP.
What is the Samsung Galaxy A30s battery capacity?
The Samsung Galaxy A30s has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A30s support 5G?
No, the Samsung Galaxy A30s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A30s run?
The Samsung Galaxy A30s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A30s?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A30s at 8.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN