Samsung Galaxy J2 Core
4.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy J2 Core is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy J2 Core at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - J260Y/DS, J260G/DS HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - J260M/DS |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - J260Y/DS LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 28(700) - J260M/DS LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - J260G/DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 143.4 x 72.1 x 8.9 mm (5.65 x 2.84 x 0.35 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Exynos 7570 Quad (14 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Lavender |
| Models | SM-J260M, SM-J260Y, SM-J260G, SM-J260F, SM-J260T1 |
| Price | About 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J2 Core released?
The Samsung Galaxy J2 Core was announced 2018, August.
What is the Samsung Galaxy J2 Core's display size?
The Samsung Galaxy J2 Core has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J2 Core have?
The Samsung Galaxy J2 Core comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J2 Core have?
The Samsung Galaxy J2 Core is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J2 Core have?
The Samsung Galaxy J2 Core features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J2 Core battery capacity?
The Samsung Galaxy J2 Core has a 2600 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J2 Core support 5G?
No, the Samsung Galaxy J2 Core does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J2 Core run?
The Samsung Galaxy J2 Core runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J2 Core?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J2 Core at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN