| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, February |
| Dimensions | 295.6 x 203.9 x 8 mm (11.64 x 8.03 x 0.31 in) |
| Weight | 750 g (1.65 lb) |
| SIM | No |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 12.2 inches, 431.6 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~247 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4 (KitKat); TouchWiz UI |
| Chipset | Exynos 5420 Octa (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628 MP6 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 3.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9500 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-P900 |
| Price | About 597 USD |