Samsung Galaxy Pop SHV-E220
4.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.65 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.65 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 5(850), 9(1800) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.2 x 68.1 x 9.1 mm (5.28 x 2.68 x 0.36 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.65 inches, 59.6 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~316 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); TouchWiz UI 5 |
| Chipset | Exynos 4412 Quad (32 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Orange, Blue |
| Price | About 110 EUR USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 released?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 was announced 2013, January. Released 2013, February.
What is the Samsung Galaxy Pop SHV-E220's display size?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 has a 4.65 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 have?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 have?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 have?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 battery capacity?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 has a 2100 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 run?
The Samsung Galaxy Pop SHV-E220 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Pop SHV-E220?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Pop SHV-E220 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.