| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
| Dimensions | 254 x 167 x 6.1 mm (10.0 x 6.57 x 0.24 in) |
| Weight | 389 g (Wi-FI) (13.72 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 8.1 MP, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 5.1 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Colors | Black, White |
| Models | SGP712, SO-05G |
| Price | About 442 USD |