Sony Xperia T2 Ultra dual
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia T2 Ultra dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia T2 Ultra dual at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 165.2 x 83.8 x 7.7 mm (6.50 x 3.30 x 0.30 in) |
| Weight | 171.8 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Purple |
| Models | D5322 |
| Price | About 311 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia T2 Ultra dual released?
The Sony Xperia T2 Ultra dual was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia T2 Ultra dual's display size?
The Sony Xperia T2 Ultra dual has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia T2 Ultra dual have?
The Sony Xperia T2 Ultra dual comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia T2 Ultra dual have?
The Sony Xperia T2 Ultra dual is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia T2 Ultra dual have?
The Sony Xperia T2 Ultra dual features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Sony Xperia T2 Ultra dual battery capacity?
The Sony Xperia T2 Ultra dual has a 3000 mAh battery.
Does the Sony Xperia T2 Ultra dual support 5G?
No, the Sony Xperia T2 Ultra dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia T2 Ultra dual run?
The Sony Xperia T2 Ultra dual runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia T2 Ultra dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia T2 Ultra dual at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.