Sony Xperia E1 dual
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Sony Xperia E1 dual is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Sony Xperia E1 dual at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D2104/D2114 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 118 x 62.4 x 12 mm (4.65 x 2.46 x 0.47 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); Timescape UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | HDR, panorama |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Purple, White |
| Models | D2105, D2104, D2114 |
| Price | About 133 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia E1 dual released?
The Sony Xperia E1 dual was announced 2014, January.
What is the Sony Xperia E1 dual's display size?
The Sony Xperia E1 dual has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Sony Xperia E1 dual have?
The Sony Xperia E1 dual is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia E1 dual have?
The Sony Xperia E1 dual features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Sony Xperia E1 dual battery capacity?
The Sony Xperia E1 dual has a 1750 mAh battery.
Does the Sony Xperia E1 dual support 5G?
No, the Sony Xperia E1 dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Xperia E1 dual run?
The Sony Xperia E1 dual runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia E1 dual?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia E1 dual at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN