Sony Xperia Z3 Compact
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.6 inches · 720×1280
- Camera20.7 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sony Xperia Z3 Compact is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.6 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 20.7 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sony Xperia Z3 Compact at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - D5803 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 20(800) - D5803 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 127.3 x 64.9 x 8.6 mm (5.01 x 2.56 x 0.34 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Plastic frame, glass back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.6 inches, 58.3 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~319 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20.7 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/2.3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go; magnetic connector |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green, Orange |
| Models | D5803, D5833, SO-02G |
| Price | About 333 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z3 Compact released?
The Sony Xperia Z3 Compact was announced 2014, September.
What is the Sony Xperia Z3 Compact's display size?
The Sony Xperia Z3 Compact has a 4.6 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z3 Compact have?
The Sony Xperia Z3 Compact comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z3 Compact have?
The Sony Xperia Z3 Compact is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z3 Compact have?
The Sony Xperia Z3 Compact features a 20.7 MP main camera. Specifications: 20.7 MP.
What is the Sony Xperia Z3 Compact battery capacity?
The Sony Xperia Z3 Compact has a 2600 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z3 Compact support 5G?
No, the Sony Xperia Z3 Compact does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z3 Compact run?
The Sony Xperia Z3 Compact runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z3 Compact?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z3 Compact at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN